Każdy dron to statek powietrzny


Tekst kierujemy między innymi do amatorów „dronowych”, którzy nie posiadają, bądź dopiero planują zdanie państwowego egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego.


Zapewne część z Was, planuje uwiecznić momenty kolarskich zmagań, za pomocą zdjęć i filmów z drona. Pamiętaj, że z punktu widzenia prawa, dron, niezależnie czy jest to małe czy większe urządzenie, czy używane w celach prywatnych czy zarobkowych to statek powietrzny, który musi przestrzegać prawa lotniczego. Prosimy, poświęć kilka minut i zapoznać się z poniższymi informacjami, dla swojego, pozostałych kibiców i uczestników wyścigu komfortu i bezpieczeństwa.

Po pierwsze pamiętaj, że Twój dron to zaawansowane urządzenie będące latającym komputerem. Istnieją dziesiątki czynników, dla których możesz utracić nad nim kontrolę, dlatego nie lataj nad ludźmi i drogami.

Jeśli Twój dron waży więcej niż 600 gram, to minimalna przepisowa odległość od osób i pojazdów to 30m. Minimalna odległość od zgromadzeń osób na wolnym powietrzu, granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli to 100m! Ale pamiętaj, nawet lżejszy niż 600 gram, rozpędzony lub spadający, może narobić szkód.

Filmowe ujęcie pokazujące Tour de Pologne, będzie na pewno interesujące, ale zaplanuj je z poszanowaniem minimalnych odległości i tak, aby w dowolnym momencie wiedzieć jak przejąć kontrolę nad dronem oraz tak, aby w razie awarii, Twój statek powietrzny spadając nie zakłócił wyścigu lub nie uszkodził mienia lub osób postronnych.

Latając dronem, pamiętaj, że jesteś całkowicie odpowiedzialny za ewentualne szkody.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s